Naujosios Psichoaktyvios Medžiagos: Kas tai, Galimi pavojai bei Žalos mažinimas
Dalintis
Pažvelkime į tiriamųjų cheminių medžiagų (angl. research chemicals) pasaulį iš rekreacinės perspektyvos.
Kas tai, rizika susijusi su šių medžiagų vartojimu ir svarbūs patarimai, kaip sumažinti galimą žalą.
Kas tai?
Tai sintetiniai junginiai, dar vadinami dizainerių narkotikais (designer drugs) arba naujosiomis psichoaktyviosiomis medžiagomis (new psychoactive substances), imituojantys jau žinomas medžiagas arba kuriami su tikslu tirti naujas chemines struktūras.
Dažniausiai rekreaciniais tikslais vartojamos tiriamosios cheminės medžiagos yra: sintetiniai kanabinoidai (pvz. Spice, Smile), sintetiniai katinonai (pvz. 3-MMC, 4-MMC, 3-CMC - dažnai vadinami kriste), fenetilaminai (pvz. 2C-B) ir t.t.
Galimi pavojai:
tiriamosios cheminės medžiagos yra pavojingesnės - jos kuriamos taip, kad būtų galima išvengti teisinių apribojimų - dėl to jas sunkiau reguliuoti ir kontroliuoti. Šių medžiagų cheminė sudėtis ir stiprumas dažnai yra nežinomi, todėl jų poveikis nenuspėjama. Dėl šių priežasčių padidėja perdozavimo rizika.
Žalos mažinimo praktikos:
eksperimentuodamas (-a) su tiriamosiomis cheminėmis medžiagomis, visų pirma pasidomėk apie žalos mažinimą. Štai keletas svarbių patarimų:
1️⃣ Tikslus cheminių medžiagų identifikavimas:
įsitikink, kad turi patikimos informacijos apie planuojamą vartoti tiriamąją cheminę medžiagą. Pasinaudok patikimais šaltiniais ir psichoaktyviųjų medžiagų testavimo rinkiniais - identifikuok planuojamą vartoti medžiagą.
2️⃣ Susikurk saugią aplinką:
susikurk jaukią aplinką, kurioje galėsi jaustis ramus (-i), saugus (-i) ir nesukelsi pavojaus savo sveikatai. Pasikviesk patikimus draugus ir artimus žmones, kurie galės tinkamai tavimi pasirūpinti.
3️⃣ Neskubėk:
kad sąmoningai įvertintum organizmo jautrumą vartojamai medžiagai, pradėk nuo mažos dozės. Atmink, kad kiekvieno žmogaus reakcija į suvartotą medžiagą ir skirtingą jos kiekį gali skirtis, todėl neskubėk ir stebėk savo kūno pojūčius.